Spor kursları

Günümüz çocuklarının yeterince aktif olmadığı ve bunun sonucunda acı çektikleri bir sır değil. Birçoğu dışarı çıkmak yerine Fortnite gibi oyunlar oynamayı tercih ediyor. Peki bu konuda tam olarak ne yapabilirsiniz? Çocuklarınızı akıllı telefonlarını ve kumandalarını bırakmaya nasıl motive edebilir ve teşvik edebilirsiniz? 5-17 yaş arası çocuklar için önerilen fiziksel aktivite miktarı en az bir saattir. Çılgın bir tahminde bulunmanız gerekirse, bugünlerde kaç çocuğun bunu gerçekten başardığını düşünüyorsunuz? Cevabınız “neredeyse hiçbiri” olsaydı o zaman hedeften çok da uzak olmazdınız.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ergenlerin yaklaşık yüzde 80’i yeterince aktif değil . Sonuç olarak, fiziksel ve zihinsel sağlıkları acı çekiyor. Hayırsever sağlık kuruluşu Robert Wood Johnson Vakfı’nın kıdemli program sorumlusu Jamie Bussel, çocukların yaklaşık üçte birinin fazla kilolu olduğunu söyledi.

Bu salgının çözümü aldatıcı derecede basit; çocuklarımızın daha aktif olmasına ihtiyacımız var. Çocukları elektronik eşyalarını bırakmaya, koltuk ve masalarından kalkmaya teşvik etmeliyiz. Oyun oynamaya ve Netflix izlemeye daha az, çok ihtiyaç duydukları egzersize daha fazla zaman ayırmalarına ihtiyacımız var.

Tek soru şu, bunu tam olarak nasıl yapacağız? Öncelikle onlara yapmaktan gerçekten keyif aldıkları bir şey bulma özgürlüğünü vermelisiniz. Onlara baskı yapmayın ve onlara yaptırdığınız şeyden keyif alıp almadıklarına dikkat edin.

Bir çocuğu hiçbir şeye katılmaya zorlayamazsınız, zorlamamalısınız da. Yapabileceğiniz şey, sürekli olarak yapacak kadar sevdikleri bir şey bulana kadar onları mümkün olduğunca çok farklı ve çeşitli fiziksel aktivitelerle tanıştırmaktır. Bu amaçla, onları aktif kalmaya odaklanan bir okul sonrası programa kaydetmeyi düşünebilirsiniz.

Alternatif olarak, eğer bu işe yaramazsa, her gün sizin ve çocuklarınızın egzersiz yapabileceği somut bir zaman planlamayı düşünebilirsiniz. Her gün gerekli miktarda aktiviteyi başarıyla tamamladıklarını takip ettiğiniz bir sistemde çalışın. Tutarlılıkları için onları ödüllendirin. Bu, onlara hafta sonu tatili seçmelerine izin vermekten tatlı olarak özel bir şeyler vermeye kadar her şey olabilir.

Son çare olarak, çocukların egzersiz yapmak için elektronik aletleri bir kenara atmasına gerek olmadığını düşünün. Pokemon Go’nun damarında, temel oyun döngüsünün bir parçası olarak fiziksel aktiviteyi teşvik eden, giderek büyüyen bir oyun kampı var. Bu oyunların motivasyon kaynağı olarak çok fazla potansiyeli olduğundan birkaçını deneyin.

Son fakat en önemlisi, örnek olarak liderlik edin. Eğer kendiniz egzersiz yapmakla uğraşmıyorsanız, çocuklarınızın aktif olmasını bekleyemezsiniz. Egzersizi kendi yaşamınızda bir öncelik haline getirerek, burada listelenen tüm tavsiyeleri bu süreçte kendinize uygulayarak, onlara formda kalma konusunda hedefleyebilecekleri bir şey vermiş olursunuz.

Günümüz çocuklarının yeterince aktif olmadığı, dikkat eden herkes için açıktır. Çoğu, kalkıp hareket etmek yerine Fortnite gibi oyunlar oynamayı tercih ediyor. Bunu değiştirebilirsiniz ama bu kolay olmayacak.

Çocuklarınızla birlikte çalışmanız gerekecek. Yapmayı sevdikleri bir şey bulmalarına yardımcı olun ve bunu onlarla birlikte kucaklayın. Ve bu süreçte belki kendi hayatınızda da bazı olumlu değişiklikler yapabilirsiniz.