Spor kursları

Çocuğunuz doğuştan sporcu değilse endişelenmeyin. Onları sadece bir spora dahil etmenin basitliği, egzersizi teşvik etmek ve onları harekete geçirmek için harika bir başlangıçtır.Çocukları spora nasıl yönlendireceğinizi bilmek, yaşam boyu anlamlı fiziksel aktivitenin ve sağlıklı bir yaşam tarzının temellerini atabilir. Ayrıca sporun çocuk gelişimi üzerinde taşıyabileceği pek çok olumlu insani özellik vardır. Artan güven, liderlik nitelikleri geliştirme ve yeni arkadaşlıklar gibi özellikler bunlardan birkaçıdır.

Peki miniklerimizi sevecekleri bir spora nasıl sevdirebiliriz?

Çocukları ERKEN Spora Yönlendirin

Ebeveynler olarak, çocukları spora nasıl yönlendireceğimizi bilme konusunda öncelikle örnek olmalıyız ve çocuklarımıza zorlamak yerine çeşitli spor disiplinlerini teşvik etmeye odaklanmalıyız. Sporu erken yaşlardan itibaren birlikte yaparak teşvik edebilir ve rekabet avantajı ortaya çıkmadan önce egzersizi eğlenceli hale getirerek yavaş yavaş hayatlarına dahil edebiliriz.Ünlü “ 

Çocukların beyni sünger gibidir ” sözü, spor ve fiziksel sağlık söz konusu olduğunda bizim eylemlerimizle öğrenmeleri senaryosunda hiç bu kadar doğru olmamıştı. Onlara sporun çeşitli şekillerde hayatlarında nasıl bu kadar olumlu bir etki yaratabileceğini göstermek, yeni bir motivasyon duygusunu doğuracaktır. Bu nedenle onlara takım tabanlı bir spora katılmaları için ihtiyaç duyabilecekleri tekmeyi vermek.

Neden Takım Sporları?

Takım sporları çocuğunuzun zihinsel ve fiziksel sağlığını olumlu yönde etkiler. Oluşturdukları güven, gençlik yıllarına doğru büyüdükçe öz imajlarını ve zihniyetlerini etkileyecektir. Takım sporları aynı zamanda kaybetme kavramıyla uğraşırken gurur duymalarına ve yeni beceriler geliştirmelerine de olanak tanıyacaktır.

Ahlaki İlkelerin Geliştirilmesi

Adillik, dürüstlük, sorumluluk ve saygı gibi sportmenlik ve ahlaki etik, her sporda temel faktörlerdir. Çocuklar kendi spor dallarındaki kurallara ve yönergelere uymalı ve bu da sadece kazanmayı değil, aynı zamanda ellerinden gelenin en iyisini yaparak zaferi gururla takip etme anlayışını geliştirmelidir.


Arkadaşlıklar ve Çeşitlilik

Çocuklar spor sayesinde hem saha içinde hem de saha dışında bozulmadan kalan ve genellikle uzun yıllar süren dostluklar kuracaklar. Farklı geçmişlere sahip takım arkadaşlarıyla kurulan dostluklar, çocukların çeşitliliği anlamalarına ve sporun milliyet, din veya ten rengi ne olursa olsun insanları nasıl bir araya getirdiğini anlamalarına yardımcı olur.


Öğrenilecek Bir Ortam

Çok sayıda araştırma, spor geçmişi olan öğrencilerin okulda daha iyi performans gösterme eğiliminde olduklarını göstermiştir. Düzenli olarak akranların, kalabalıkların ve antrenörlerin önünde performans sergilemenin getirdiği özgüven artışı sınıfa da geçebilir. Çocuklar sınıfın önünde soruları yanıtlamakta, ellerini kaldırmakta ve soruları otoriteyle yanıtlamakta daha özgüvenli olacaklardır.

İlk başta eğlenceli olsun

Çocuklarımızın hayatının ilk yıllarından itibaren spor kavramı eğlenceli olmalıdır. Katılım tamamen keyifli olmalı ve asla bir angarya olarak görülmemelidir. Çocuklar bu eğlenceli bakış açısını ilk olarak bizim onları oynamamızı gülümseyerek ve esprili bir şekilde izleyerek geliştirmeye başlarlar.

Sporu Daha Eğlenceli Hale Getirmenin Bazı Harika Yolları:

Pozitif kal

Spor söz konusu olduğunda her zaman olumlu bir zihniyete sahip olun ve hiçbir hayal kırıklığı belirtisi göstermesine izin vermeyin. Sık sık gülümseyin ve her zaman iyimser kalın. Çocuklarımızın üzerinde istenmeyen bir baskı oluşturmak istemiyoruz çünkü bu durum çok uzun süre olumsuz bir anı bırakma potansiyeli taşıyor. Hiçbir çocuk anne ve babasını hayal kırıklığına uğratmak istemez, bu nedenle sporu her zaman keyifli bir bakış açısıyla konuşmalıyız. Küçük olumlu yorumlar, spora ve sahanın/atletin/sahanın kişinin kendini ifade edebileceği bir rahatlama yeri olduğuna dair olumlu bir çağrışım yaratır.

Yaratıcı ol

Oğlunuz veya kızınız sadece topa vurmaya ilgi gösteriyorsa, her vuruşun mesafesini ölçerek bir mini oyun oluşturun. Ne kadar iyi yaptıklarına sürekli güven veriyorlar. Veya belki de armut torbalarını bir çemberin içine atmak kadar basit bir şey. Daha sonra bunu yavaşça bir top haline getirin. Yapabileceğiniz her şey, sporun sabırsızlıkla beklenecek bir şey olduğu ve nihai hedefin ellerinden geldiğince eğlenmek olduğu algısını güçlendirmeye yardımcı olur.

Birlikte veya ailece spor yapın

Anne ya da babanın arasında futbol maçı geçirmenin anısı, hepimizin birlikte büyümesi gereken bir hatıradır. Miniklerimize bisiklete binmeyi öğretmek, düştükleri anlarda yanlarında olmak, stabilizatörlere ihtiyaç duymayacakları güne kadar bunun sürecin bir parçası olduğuna dair güvence vermek! Bu harika anların temelinde yatan faydalar, çocuğumuzun hem hafızası hem de egzersiz algısı açısından o kadar derinlere gidiyor ki. Küçüklerinizin nişan almanın, fırlatmanın ve şut atmanın temellerini anlaması için bir basketbol potası satın almanızı şiddetle tavsiye ederim. Elbette çocuğunuz en sevdiğiniz spora ilgi göstermeyebilir, bu da gayet normaldir. Onları çeşitli farklı seçeneklerle tanıştırın ve özellikle bir tanesine yönelip yönelmediklerini görün. Ancak nihai hedef her zaman eğlenceli olmasıdır.